ODWIEDŹ GDAŃSK – ŚWIATOWĄ STOLICĘ BURSZTYNU
I UDAJ SIĘ W PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ

 

Zachwyć się bursztynem i posłuchaj ciekawostek o Gdańsku, spacerując z audio przewodnikiem. Poznaj historię Gdańska w przystępny i wygodny sposób, we własnym tempie i w dowolnej kolejności.

          

           gdańsk-motława


PROGRAM RAMOWY:

I dzień

• przyjazd do Gdańska;

• zakwaterowanie w hotelu lub motelu (standard do wyboru);

• obiadokolacja.

 

II dzień

• śniadanie;

• zwiedzanie Muzeum Bursztynu;

• spacer Bursztynową Aleją (ulicą Mariacką, Długim Pobrzeżem i ulicą Długą) w kierunku Bazyliki Świętej Brygidy w Gdańsku, gdzie znajduje się Bursztynowy Ołtarz i monstrancja;

• degustacja bursztynowej zupy;

• przejazd do Manufaktury w Gdyni na pokaz szlifowania oraz warsztaty bursztynowe (możliwość robienia własnej biżuterii, metody rozpoznawania oryginalności bursztynu, przy grupie powyżej 10 os. możliwość wzięcia udziału w „bursztynowej grze”);

• spacer skwerem Kościuszki w Gdyni;

• przejazd do Sopotu i spacer po Molo oraz ul. Bohaterów Monte Cassino;

• powrót do hotelu i obiadokolacja.

 

       molo sopockie   zuraw

 

III dzień

• śniadanie;

• wykwaterowanie z hotelu lub motelu;

• zwiedzanie wybranych zabytków Gdańska z audio przewodnikiem oraz z przewodnikiem (spis obiektów poniżej).

 

Cena zawiera:

• Zakwaterowanie w hotelu (standard do wyboru);

• Wyżywienie (2 śniadania, 2 obiadokolacje oraz konsumpcja zupy bursztynowej);

• Bilety wstępu do Muzeum Bursztynu oraz innych wymienionych muzeów i zabytkowych kamienic;

• Bilety wstępu na Molo w Sopocie;

• Pokaz szlifowania oraz warsztaty bursztynowe;

• Audio przewodnik;

• Transport po Trójmieście lub w przypadku grupy z transportem autokarem zapewniamy parking dla autokaru;

• Ubezpieczenie NNW;

• Dla każdego z uczestników na zakończenie bursztynowy upominek.

Cena: od 320 zł (cena uzależniona jest od ilości uczestników, standardu zakwaterowania oraz transportu).

 

Cenisz komfort indywidualnego zwiedzania bez pośpiechu?

Skorzystaj z audio przewodnika,poznaj historię Gdańska w przystępny i wygodny sposób, we własnym tempie, w dowolnej kolejności i bez konieczności dostosowywania się do grupy.

Posłuchaj co mają Ci do powiedzenia znane postaci historyczne takie jak: Jan Heweliusz, Jan Uphagen, Daniel Fahrenheit, Cesarz Napoleon czy mityczne jak król morza Neptun. To oni opowiadają jak kiedyś wyglądało życie w Gdańsku, przez co audycje są ciekawe i zabawne także dla najmłodszych.

 

Co to jest audio przewodnik?

Jest to system dzięki któremu usłyszysz informacje o najciekawszych zabytkach miasta, jego pasjonującej historii oraz dorobku kulturalnym.

Wystarczy wypożyczyć małe urządzenie ze słuchawkami do którego dołączona jest mapka z zabytkami i atrakcjami turystycznymi Gdańska.

Mapka jest zarazem mini przewodnikiem, zaznaczono na niej punkty, w których zwiedzający usłyszy głos lektora. W każdym z tych miejsc możliwe jest odsłuchanie dwóch opowieści związanych z danym zabytkiem - podstawowej (z łatwymi i przyjemnymi informacjami o Gdańsku) i szczegółowej (wzbogaconej o historyczne ciekawostki).

 

Co cechuje i co wyróżnia audio przewodnik?

Cechuje go bardzo łatwa obsługa – audycje uruchamiają się automatycznie, gdy turysta spaceruje w pobliżu zabytku, miejsca pamięci, atrakcji. Audycje można również uruchomić ręcznie, wpisując odpowiedni kod na klawiaturze urządzenia i posłuchać jej siedząc wygodnie w kawiarni. Zarówno mapa, jak i audio przewodnik są dostępne w 3 językach: polskim, angielskim i niemieckim.

Audio przewodnik pozwala na zwiedzanie Gdańska jednocześnie indywidualnie jak i z przewodnikiem, co więcej - we własnym tempie i bez konieczności dostosowywania się do grupy. W każdym momencie można udać się do wybranego zabytku i bez czekania na przewodnika usłyszeć o nim interesujące informacje. Jak to możliwe? Po prostu zakładasz słuchawki i słuchasz audycji, które włączają się same, kiedy znajdziesz się w odpowiednim miejscu.

 

Zabytki do wyboru zwiedzane z audio przewodnikiem:

Ulica Długa – centralna ulica Głównego miasta w Gdańsku.

Długi Targ – przedłużenie ulicy Długiej od Ratusza Głównomiejskiego aż do Zielonej Bramy.

Hala Targowa – historyczna hala w Głównym Mieście w Gdańsku przy Podwalu Staromiejskim.

Katownia i Złota Brama – katownia została zbudowana w końcu średniowiecza i miała za zadanie bronić od zewnątrz dostępu do głównej bramy miejskiej. Od końca XVI w. utraciła swą funkcję barbakanu i służyła jako miejskie więzienie z izbą tortur i salą sądową. Złota Brama natomiast w założeniu miała przedstawiać reprezentacyjny punkt miasta i tak sie stało. Widoczne są elementy architektury późnorenesansowej, o widocznych wpływach niderlandzkich i włoskich.

Plac Obrońców Poczty Polskiej – W 1946 r. położono pamiątkową płytę  marmurową przed wejściem do budynku, a w 1979 roku odsłonięto pomnik poświęcony bohaterskim pocztowcom walczącym podczas II WŚ.

Plac Solidarności – znany przede wszystkim jako miejsce początku ruchu NSZZ Solidarność i miejsce protestów podczas sierpnia 80'. Na placu znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 zwany popularnie pomnikiem trzech krzyży. Oprócz niego na znajduje się tablica z nazwiskami poległych.

Ratusz Staromiejski – ratusz jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Wzniesiony został w latach 1587-95 w stylu niderlandzkiego manieryzmu.

Ulica Mariacka – jest uważana za jedną z najpiękniejszych nie tylko w Gdańsku, ale i w Europie. Biegnie od Bazyliki Mariackiej do Długiego Pobrzeża. Mieszkali tu dawniej bogaci kupcy i złotnicy.

Wielka Zbrojownia – nazywana też arsenałem, stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska.

Port Gdański – jest portem morskim leżącym przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej w Gdańsku. Jest jednym z największych portów leżących nad Morzem Bałtyckim.

Bazylika Mariacka – inaczej Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - jest największym ceglanym kościołem w Europie i największym kościołem w Polsce. Długość 105 m, szerokość 66 m, wysokość 33 m; wysokość wieży 82 m. Obecna gotycka świątynia, powstała w miejscu XII-wiecznego drewnianego kościoła i budowana była w latach 1343-1502.

 

 mapaGdansk

 

Zabytki do wyboru zwiedzane wewnątrz z przewodnikiem:

 

Muzeum Bursztynu - muzeum rzemiosła w Gdańsku, założone w 2000, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska; dokumentuje historię bursztyniarstwa w Polsce.

Dom Uphagena - jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych do zwiedzania.

Ratusz Głównego Miasta - jest to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu, która dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu tej części miasta. W ratuszu Głównego Miasta mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Dwór Artusa - dawniej miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Muzeum Archeologiczne - gromadzi zbiory dokumentujące: pradzieje północnej Polski, kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego od wczesnego średniowiecza po czasy nowożytne.

Muzeum Poczty Polskiej - muzeum poświęcone byłej Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego w Gdańsku.

Centralne Muzeum Morskie (Żuraw, Sołdek, Spichlerze) - przyjmujące za swoje posłannictwo ochronę dziedzictwa nautologicznego, poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz upowszechniające wiedzę o nich, a także o morskiej historii Polski i jej gospodarce.

 

Ponadto warto zobaczyć:

Wystawa „Drogi do Wolności” – opowiada o historii lat 1956-1989. Na terenie byłej Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Gdańsku w sierpniu 1980 roku narodziła się "Solidarność" – ogólnopolski ruch społeczny i polityczny, który obudził w społeczeństwie polskim nadzieję na spełnienie marzeń o niepodległości.

Jarmark św. Dominika – jedna z 3 największych i najstarszych w Europie imprez o charakterze handlowo-kulturalno-rozrywkowym. Organizowany jest co roku w sierpniu.

 

Newsletter

Podaj swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje:

Partnerzy serwisu: