Wycieczki fakultatywne - Kreta

 

Szczegółowych informacji o wycieczkach fakultatywnych udziela rezydent na miejscu na Krecie. Podane poniżej ceny mogą ulec zmianie. Biuro Podróży nie ma wpływu na ceny wycieczek fakultatywnych organizowanych przez biura miejscowe.

Wąwóz Samaria

Wycieczka autokarowa do najdłuższego i najbardziej malowniczego wąwozu Europy położonego w Górach Białych. Dziki i nienaruszony przez człowieka krajobraz i wspaniała roślinność powoduje, że jest to miejsce nieporównywalne z żadnym innym na Krecie. Dodatkową atrakcją będzie krótki rejs statkiem do niewielkiej malowniczej wioski Chora Sfakion. Trasa wiedzie przez Płaskowyż Omalos, który ma kształt zbliżony do nieregularnego koła, a otoczony jest stromymi górami. W jego południowej części leży tzw. Xyloskala czyli Drewniane schody, miejsce z którego rozpoczyna się zejście do wąwozu Samaria. Wąwóz rozciąga się na odcinku 18 km między Xyloskala na północy i Agia Roumeli na południu nad Morzem Libijskim. W wąwozie bedzie można zobaczyć groty wyżłobione w stromych skałach, które dają schronienie rzadko spotykanym kreteńskim kozom kri-kri. Zbliżając się do końca wąwozu scieżka nagle zwęża się na szerokość ok. 2 m. Miejsce to nazywane jest Sideroportes, czyli Stalowe Bramy. Bramy są 3, a każda następna jest węższa i wyższa niż poprzednia. U wyjścia ze Stalowych Bram wąwóz otwiera się na ocienioną gajem oliwnym dolinę. Schodzimy do nadmorskiej Agia Roumeli. Ta mała wioska została zbudowana na miejscu starożytnej osady Tara, która została założona okolo V wieku p.n.e i przetrwała aż do V wieku n.e. W Agia Roumeli bedzie czas na wypoczynek i kąpiel. Następnie rejs statkiem do Chora Sfakion. 

Cena orientacyjna: 30 EUR + 10 EUR bilety wstępu.

Wyspa Elafonissi

Morska wycieczka do jednego z najbardziej malowniczych miejsc na Krecie. Wyspa jest oddzielona od wybrzeża Krety płytką, kamienistą zatoką, miejscami przechodzącą w wąskie przesmyki i kanały. Woda jest kryształowo czysta, niebieska bądź turkusowa, piasek zaś różowy. Tą scenerie dopełnia przymorskie jeziorko, zamknięte rafami koralowymi oraz unosząca sie wokół woń obficie rosnącego tamaryszku. Zwiedzimy między innymi kościół św. Zofii oraz klasztor Chrysoskalitissa, znany z tzw. złotych schodów. Legenda mówi, że jeśli stąpa po nich prawdziwie pobożna osoba to zmieniają się w złoto. Resztę dnia spędzimy na tzw. plaży różowego piasku korzystając z kąpieli morskich i słonecznych. 

Cena orientacyjna: 30 EUR.

Wyspa Santorini

Wycieczka morska do najpiękniejszej wyspy archipelagu Cykladów. Santorini ma 19 km długości i 11 km szerokości. Jej krajobraz jest niepowtarzalny: czarny piasek, ciemnobłękitne morze, białe domki z niebieskimi dachami oraz zielone winorośle tworzą malowniczy obrazek. Ogromna erupcja wulkanu ponad 3.500 lat temu zniszczyła ¾ wyspy, nadając jej kształt rogala. Niektórzy twierdzą, że to właśnie była mityczna Atlantyda - warto przekonać się samemu.
Podczas gdy prom wpływa do portu, jednego z zastygłych kraterów wulkanu, ląd wydaje się unosić, zamykać wokół zatoki. Ponure, skaliste brzegi wznoszą sie dziesiątki metrów w górę. W okolicy nie ma roślin, nie pasą się żadne zwierzęta, przez co wyspa wydaje się jeszcze bardziej surowa i niedostępna. Historia wyspy to historia wulkanu. Już przed 3000 r p.n.e wyspa rozwijała się w kręgu kultury minojskiej. Trwało to do ok. 1550 r p.n.e., kiedy to wydarzyła się katastrofa, na wyspie wybuchł wulkan, po czym zapadł się w morze. Thira - Santorini została zniszczona. W tym miejscu historia wyspy łączy się z legendami o Atlantydzie "Szczęśliwych Wyspach Zatopionych przez Morze". Z pewnością fascynujący widok wyspy i panorama Thiry, miasta zbudowanego na szczycie stromego klifu pozostanie w Waszej pamięci na długo po zakończeniu wycieczki.

Cena orientacyjna: 160 EUR

Knossos

Wycieczka autokarowa do sławnego labiryntu Minotaura w Knossos oraz do muzeum archeologicznego w Heraklionie. Pałac w Knossos to nie ruiny czy fandamenty, to cały rozbudowany kompleks pokoi, holi, dziedzińców, korytarzy i przejść. To świat mitów i legend pochodzących z 2500 r. p.n.e. Wizyta w pałacu króla Minosa, spacer po labiryncie, oglądanie kolorowych fresków i licznych świadectw przeszłości dają wyobrażenie o bogactwie i potędze wspaniałej cywilizacji minojskiej. Następnie udamy się do Iraklionu i po krótkim objeździe miasta podjedziemy pod Muzeum Archeologiczne. Jest to jedno z najważniejszych muzeów świata, gromadzące oryginalne przedmioty z Knossos oraz innych stanowisk archeologicznych. Wśród eksponatów znajdują się kolorowe freski, mozaiki, złota biżuteria, ceramika, tabliczki pokryte pismem linearnym. Po wizycie w muzeum będzie czas na samodzielny spacer po Iraklionie.

Cena orientacyjna: 38 EUR + 10 EUR bilety wstępu.

Wieczór kreteński

Niezwykła zabawa w typowej greckiej tawernie. Będziecie mieli okazję zatańczyć "Pendozalis" i uczestniczyć w "Glendi" czyli greckim święcie. Powitają nas tam ze szczerą gościnnością i serdecznością oraz szklaneczką "Raki" (mocny kreteński napój z winogron). Będzie mnóstwo jedzenia i wiele gatunków doskonałego wina, a miejscowi muzycy i tancerze umilą Wam kolację. Oczywiście zaproszą również do tradycyjnego greckiego tańca.

Cena orientacyjna: 30 EUR.

Wyspa Gramvoussa

Wycieczka morska na jedną z najdzikszych plaż na Krecie. Zarówno wysepka Gramvoussa, jak i półwysep u brzegu którego jest położona, wciąż pozostają niedostępne i niezamieszkałe. Aby dostać się do zatoki Balos, a także na wyspę Gramvoussa, należy dojechać do portu Kissamos i stamtąd wyruszyć łodzią wycieczkową. Po trwającym około 45 minut rejsie statkiem dopłyniemy do tzw. niezamieszkałej Wysepki Gramvoussa, znanej także jako wyspa piratów. To niepowtarzalna okazja zobaczenia XVI-wiecznej weneckiej fortecy, stojącej na wzgórzu około 140 m wysokości. Następnie po 15 minutowym rejsie dotrzemy do kresu naszej podróży - przepięknej laguny Balos z krystalicznie czystą wodą, mieniącą się wszystkimi odcieniami niebieskości. Miejsce to doceniła książęca para - Diana i Karol, którzy właśnie tutaj spędzili kilka dni ze swojego miesiąca poślubnego.

Cena orientacyjna: 43 EUR

Spinalonga

Rano pojedziemy do urokliwego portu w mieście Agios Nikolaos, skąd statkiem wycieczkowym popłyniemy na wyspę Spinalonga. To przepięknie położony zakątek, gdzie ruiny weneckiej fortecy, stanowią centrum miasteczka, które w 1903 r. zamieniono w kolonię trędowatych. Przewodnik opowie nam o losach ludzi, którzy mieszkali tutaj w odosobnieniu przez pół wieku. W drodze powrotnej przycumujemy w przepięknej zatoce Kolokhita. Tam czeka nas kąpiel w krystalicznie czystej wodzie. Można opalać się na statku lub przejść na małą plażę. Po kąpieli lunch wliczony w cenę wycieczki. Ostatnim punktem podróży jest Agios Nikolaos, pełne uroku miasteczko portowe zwane "greckim Saint Tropez". Tutejsze kawiarenki kuszą pyszną kawą i przepięknym widokiem na jeziorko Voulismeni, które połączone jest kanałem z morzem.

Cena orientacyjna: 55 EUR

Faistos, Gortyna, Matala - Niebanalna Kreta

Całodniowa wycieczka autokarowa do mniej znanych, ale równie fascynujących atrakcji w południowej części Krety. Bliskie spotkanie z historia, kultura i przyroda Krety. Faistos to drugi najważniejszy minojski pałac o powierzchni 18tys.m2. Tutaj odnaleziono słynny dysk, na którym zapisano ważny tekst nieodczytany do dzis przez naukowców. Gortyna, ważny ośrodek miejski od czasów antycznych, gdzie stworzono jeden z najstarszych kodeksów prawa cywilnego. Tutaj rowniez zbudowano pierwszy kościół chrześcijański poświęcony św.Tytusowi. Wizyta w Matali z pewnością Was oczaruje położeniem i jaskiniami, gdzie w latach 60tych i 70tych gromadzili sie hipisi z całego świata. W Matali będzie okazja na kąpiel i plażowanie. Powrot do hoteli planowany jest w godzinach kolacji.

Cena orientacyjna: 48 EUR dorosły / 24 EUR dziecko

Chrissi - rejs na złotą wyspę

Całodniowa wycieczka na wyspę Chrisi co znaczy po grecku złota. Doskonała propozycja dla osób kochających plażowanie. Niesamowite plaże, pełne kolorowego piasku, krystalicznie czysta woda w rożnych odcieniach turkusu zachwycają wszystkich. Po krótkim rejsie czas wolny na leniuchowanie w scenerii przypominającej Karaiby

Cena orientacyjna: 40 EUR dorosły / 20 EUR dziecko