Wycieczki fakultatywne - Grecja Riwiera Olimpijska

 

Szczegółowych informacji o wycieczkach fakultatywnych udziela rezydent na miejscu w Grecji. Podane poniżej ceny mogą ulec zmianie. Biuro Podróży nie ma wpływu na ceny wycieczek fakultatywnych organizowanych przez biura miejscowe.

Meteory

Całodniowa wycieczka do jednej z największych atrakcji w kontynentalnej Grecji, podczas której odwiedzicie słynne klasztory zawieszone między niebem a ziemią. Meteory to jedno z najważniejszych centrów prawosławnego monastycyzmu. Zakonnicy żyją tam od X wieku. Niesamowite dzieło człowieka i dowód wiary, które wzbudzają podziw milionów turystów z całego świata. Zwiedzając klasztory, zobaczycie przepiękne freski, ikonostasy, ikony. Przeżyjecie bliskie spotkanie z greckim kościołem prawosławnym. Jednym z punktów programu będzie wizyta w pracowni ikon bizantyjskich, gdzie odkryjecie tajniki ich tworzenia metodami niezmienionymi od setek lat. W drodze powrotnej zatrzymamy się także w wiosce Kalampaka, położonej u podnóża monastyrów, gdzie będzie można zjeść lunch i delektować się pięknem otoczenia.

Cena orientacyjna: 48 EUR

Olimp

Nasza wycieczka na dach starożytnego świata rozpoczyna się wyjazdem do górskiego miasteczka Litohoro, które rozciąga się u podnóża masywu Olimpu. Rekreacyjny spacer malowniczym kanionem rzeki Enipeas do Wodospadów Withos (1h). Wycieczka na Olimp to też zapoznanie się z regionem Pieria, posiadającym ciekawe miejsca. Dalej nasza wycieczka prowadzi do Platamonas, gdzie zwiedzamy ruiny twierdzy z czasów Wypraw Krzyżowych. A następnie udamy się do starej pachnącej ziołami wioski Paleos Panteleimonas, w której zatrzymał się czas. W tym to miejscu pod stuletnim platanem możemy zjeść wspaniały posiłek (fundusze własne) w jednej z tawern, który swobodnie można porównać do ambrozji i nektaru w ustach bogów.

Cena orientacyjna: 38 EUR

Ateny

Być w Grecji i nie zobaczyć Aten... To nie mieści się w głowie, a zatem zapraszamy na wyjazd do serca Grecji bijącego od 3000 lat, do pierwszego miasta - państwa świata, skąd swoje początki wzięła demokracja światowa. Podczas wycieczki przejedziemy przez Tesalię- krainę centaurów, Beocję - której to, według legendy, czerwona ziemia pomieszana ze łzami zrodziła człowieka, Attykę - ojczyznę oliwki. Odwiedzimy port w Pireusie, największy i najstarszy w Grecji, a następnie przejedziemy do centrum Aten, by korzystając z rześkości poranka wspiąć się na Akropol - perłę architektury światowej (wstęp na Akropol jest dodatkowo płatny i kosztuje 12 EUR). Przejdziemy spacerem przez urocze uliczki Plaki, najstarszej ateńskiej dzielnicy, do placu Syntagma, by podziwiać zmianę warty gwardzistów Evzoni, dzisiejszych "rycerzy greckich". Przejedziemy przez miasto z widokiem na słynne obiekty Aten, jak Akademię Ateńską czy Bibliotekę Narodową i zatrzymamy się by obejrzeć Stadion Olimpijski. W drodze powrotnej krótki postój w Termopilach, miejscu wielkiej klęski, a zarazem wielkiej chwały Sparty, pod pomnikiem Leonidasa, gdzie jeszcze dziś wiatr powtarza słowa: "Przechodniu, powiedz Sparcie, że tu leżymy wierni jej prawom".

Delfy

Podczas wycieczki do Delf przejedziemy przez Tessalię - krainę centaurów, aby dotrzeć do starej antycznej wyroczni Delfickiej, najsłynniejszej w całym świecie antycznym, dramatycznie usytuowanej wśród gór Parnas. Delfy to wspaniała historia o tym jak Zeus wyznaczył środek świata, to arcyciekawa historia pierwszego ONZ, czyli słynnej amfiktonii delfickiej oraz Pytii siedzącej na swoim trójnogu i wśród oparów wróżącej klęski lub wielkie wygrane najmożniejszym tego świata. Delfy to wspaniały Święty Okrąg Apollina, oczyszczające źródło Kastalia oraz Muzeum Delfickie ze słynnym woźnicą o magnetycznym wzroku.

Cena orientacyjna: 100 EUR

Wieczór grecki

Ta impreza to doskonały sposób na poznanie radości życia Greków, którą wyrażają wspaniałym ekspresyjnym tańcem Syrtraki, przy rytmicznych dźwiękach bouzuki. To radość jedzenia smacznych potraw typowej kuchni greckiej oraz zakosztowanie retsiny, której nie zabraknie przez cały wieczór. Podczas zabawy nauczymy się tańczyć taniec Zorby, który przecież zabawę i taniec umiłował ponad wszystko. Ten wieczór zapamiętamy na długi czas.

Cena orientacyjna: 17 EUR

Wyspa Skiathos

Rejs statkiem wycieczkowym na bajkową wyspę Skiathos, tańce kapitańskie, a gdy Zeus ma dobry humor przysyła delfiny. Wycieczkę rozpoczyna przejazd do jednego z portów Tessalii, gdzie zaokrętujemy się na statek wycieczkowy i rozpoczniemy rejs, podczas którego proponujemy liczne atrakcje takie jak gry, zabawy i tańce, w tym taniec kapitański. Po dotarciu na wyspę Skiathos do miasteczka o tej samej nazwie, będącym stolicą wyspy, proponujemy spacer do wieży zegarowej, z której rozciąga się wspaniały widok na port i wyspę. Na wyspie grzechem jest nie skosztować potraw w jednej z tradycyjnych portowych tawern (fundusze własne). Przejazd statkiem na Kukunaries - najładniejszą plażę w Grecji, tam plażowanie lub możliwość wynajęcia sprzętu pływającego. Zaokrętowanie na statek i rejs powrotny do portu Tessalii, gdzie czeka na nas autokar. Podczas rejsu dużo zabawy, tańców i innych atrakcji takich jak delfiny wyczyniające harce wokół statku - ale tylko wtedy, gdy Zeus ma dobry humor.

Cena orientacyjna: 59 EUR

Saloniki

Miasto zbudowane z wielkiej miłości przez króla Kassandra dla swojej małżonki Thessalonike, siostry Aleksandra Wielkiego. Saloniki dziś to wielka metropolia pamiętająca czasy swojej chwały z okresu bizantyjskiego, kiedy to po Konstantynopolu była drugim ośrodkiem kulturalnym Grecji. Dziś możemy podziwiać takie zabytki jak: Kościół Agios Dimitrios, Hagia Sofia - replika bazyliki z Konstantynopola, Łuk Triumfalny Gareliusza czy Biała Wieża. Wrażenia doda wizyta na bazarze tureckim usytuowanym przy Placu Arystotelesa. Odwiedź stolicę Macedonii i poznaj jej historię, a zaczyna się ona od marzeń Aleksandra Wielkiego o panowaniu nad światem.

Waterland

Fantastyczna zabawa wśród niezliczonych atrakcji parku wodnego. Baseny, zjeżdżalnie, pontony, sztuczna fala, muzyka, a także kolorowe różności, sklepiki z napojami i zakąskami. To wszystko, aby wodne szaleństwo było jak najlepsze.

Wergina - Pella

Bliskie spotkanie z historią największego greckiego regionu, potężnego mocarstwa w starożytności - Macedonii. Odwiedzimy groby królów macedońskich w Werginie, gdzie pochowany jest Filip, ojciec Aleksandra Wielkiego, a odkryte zostały przez profesora Andronikosa. Zobaczymy m.in. wspaniałą kolekcję wyrobów ze złota, które tam odnaleziono. Następnie złożymy wizytę w Pelli, miejscu narodzin jednego z największych władców świata - Aleksandra Wielkiego.

Cena orientacyjna: 25 EUR

Athos

Jednodniowa wycieczka autokarem i statkiem do słynnej Republiki Mnichów. Wyruszamy rano z Riwiery Olimpijskiej na Półwysep Chalcydycki. Tam przesiądziemy się na statek wycieczkowy. Popłyniemy nim wzdłuż "środkowego palca" półwyspu - Sithonia, a potem w kierunku klasztorów, gdzie od X wieku niewiele się zmieniło. Podczas tej wycieczki poznacie historię powstania tajemniczej republiki. Ze statku będziemy podziwiali perły architektury sakralnej i niesamowite krajobrazy Macedonii. Po południu zatrzymamy się w mieście Uranupolis, gdzie będzie wolny czas na kąpiel w morzu, posiłek i zakupy.

Cena orientacyjna: 35 EUR